Únorové trampování ve Vysokých Tatrách

Věřte nebo ne, spoustu lidí rádo kempuje v zimě.  Nepotkáte žádné brouky, medvědy a v podstatě ani moc lidí. Samozřejmě to nebude stejné jako v létě, ale se správným vybavením a přístupem to může být skvělý zážitek. Důležité je chránit své věci před vlhkostí, zvolit chytře výbavu a pořádně navrstvit oblečení, abyste zůstali v teple. 

Dát dohromady jídla, co si v chladu uvařit, může být stejně důležité, jako správné oblečení. Měla by splnit tři kritéria – zahřát, uklidnit a uspokojit. Není totiž nic lepšího, než si ohřát promrzlé ruce a tělo teplým jídlem. Například kaše je vždy skvělým způsobem, jak začít den. Zkuste meruňkovou kaši s jáhlami – přidejte do kotlíku cca 400 ml vody a do 5 minut máte hotovo. Výhodou takového táboření je i to, že můžete použít čistý padlý sníh a rozpustit ho (musí dojí k bodu varu, aby došlo ke zneškodnění všech bakterií). Jako rychlo-oběd můžete zkusit třeba čočku na kyselo nebo zeleninový kuskus, které vás zasytí na několik hodin. Další věcí, která by rozhodně neměla chybět ve vašem batohu, je čaj nebo káva. Když slunce začíná zapadat, může to být skvělý nakopávač pro pozdní odpoledne. 

0a1ad74c-3910-11ea-a10a-a0369f10330e

Slovenský fotograf @JuriDuri provozuje trampování po Vysokých Tatrách pravidelně a s námi sdílel své tipy a triky na cesty. Nechte se také inspirovat na jeho instagramovém profilu, kde najdete spoustu krásných fotek a hlavně míst, která stojí za návštěvu!

1. Co se ti nejvíce osvědčilo za rychlé jídlo na cestách?

Rýchle jedlo kase či kuskus, energetické tyčinky a klasika slanina, syr, jablko s paprikovou pomazankou. sweat_smile

2. Jak často vyrážíš na túry a kolik jídla s sebou běžně nosíš?

Aspoň 1x týždenne sa snažím niekedy aj 2x väčšinou nosím jedlo na jeden deň to záleží ci je cestou aj nejaká chata ale snažím sa skôr si jedlo nosiť bez “vysokohorské prirážky” :) beriem vždy nejaký snack -> cukor (tyčinky, čokoládu), sól (oriešky) a niečo búd na varenie v rendliku (kuskus, kaša, ryža) alebo len tak do ruky (mäso, zelenina, ovocie, nejaký rohlik) a hodne vody a v zime bylinkového čaju.

3. Jaké místo by si podle tebe ostatní neměli nechat ujít ve Vysokých Tatrách? 

V Tatrách by ľudia rozhodne mali skúsiť nejakú túru bez lanovky, skúsiť si zájsť niekam vyššie ale po vlastných, aby pochopili čo to je, aby to skúsili a vážili si aj tu prírodu, Tatry sú cele krásne, tých miest je veľa i pre menej zdatných. Chaty ako Zbojnická a Téryho chata, ale odporučil by som napr. i Veľké Hincovo pleso a odtiaľ hore aspoň do Vyšného Kôprovského sedla, ideálne skoro ráno cez týždeň led je všade menej ľudí. 

0a1728fe-3910-11ea-9917-a0369f103266

Byli jste už někdy ve Vysokých Tatrách? Dejte nám vědět na našem instagramovém nebo facebookovém profilu, jestli se tam vydáte. Budeme se moc těšit na vaše zprávy! ☺