Pečeme zdravé cukroví, rychle a s minimem cukru!

Linecké, vanilkové rohlíčky, perníčky, kokosky, vosí hnízda… k Vánocům cukroví prostě neodmyslitelně patří. Jenže jak to udělat, když už vám leze cukr ušima, ale tradice jsou tradice? I klasika se dá připravit ve zdravější formě a nebojte, i tak je výborná! Připravili jsme si pro vás 3 recepty na tradiční i netradiční kousky. Nejsou příliš pracné, takže je máte během chvilky hotové, a navíc je můžete využít jako malý dárek svým nejbližším. Ještě ke všemu totiž vypadají skvěle! ☺

 

Celozrnná linecká kolečka s jahodovou zavařeninou

200 g hladké celozrnné mouky

25 g moučkového cukru

1 žloutek

120 g másla

Jahodová zavařenina s vanilkou na potření

 

Suroviny na těsto zpracujte a nechte přes noc odpočívat. Těsto nechte povolit a na pomoučněném prkýnku vyválejte plát silný zhruba 2 mm. Vykrojte požadované tvary (polovina by měla mít uprostřed vykrojený malý otvor). Pečte dozlatova zhruba 8 minut na 180°C. Poté slepte zavařeninou.

 

56e1f568-1fea-11ea-9668-008cfa043684

 

Nepečené meruňkové kuličky

600 g sušených meruněk

Rozemleté mandle

6 polévkových lžic citronové šťávy

 

Polijte meruňky citronovou šťávou, nechte přes noc uležet a poté rozmixujte. Vytvaruje z nich stejně velké kuličky a obalte je v rozemletých mandlích. Vychlaďte v lednici.

 

Skořicové hvězdičky

½ hrnku nadrcených mandlí

¾ hrnku hnědého cukru

1 lžička skořice

1 lžička vanilkového extraktu

Všechny ingredience smíchejte s 2 lžícemi vody a vytvořte hladké těsto. Vyválejte a vykrojte hvězdičky. Pečte dozlatova zhruba 10 minut na 150°C.

 

Budete letos péct cukroví, nebo na to ,,pečete‘‘ a prostě si jej koupíte v obchodě? A jaký druh patří k vašim nejoblíbenějším? Jestli máte nějaký tip na zajímavé (a zdravé) cukroví, napište nám na našem instagramovém nebo facebookovém profilu. ☺