Hádanka: Můžete toho vypít, kolik budete chtít. Je to ideální pití pro děti. A také nejlepší řešení do horkých dnů. Co je to?

Je to ovocný čaj.

Sladká chuť jablek, ibišku a šípku vás může provázet po celé dny. Zajistěte si zdravé pití na celý rok. Pojďme se podívat na ovocné čaje jako na praktickou součást vašeho života.

 

1. Výhody ovocných čajů:

 • Můžete jich vypít, kolik jen budete chtít.
 • Neobsahují škodlivé látky.
 • Perfektní pití pro děti. Riziko obezity? Nulové.
 • Jsou tím, co vám pomůže v horkých létech. Nikoliv ledové pití.
 • Ovocný čaj jen tak nepřelouhujete.
 • Chuť ovoce v zimě. Neumělá.
 • Skvělí pomocníci při zlepšování pitného režimu.
 • Výborné teplé i studené.
 • Hodnotnější než voda. Obsahují třeba velkokvětý ibišek. Severoafrickou rostlinku, která tiší žízeň i hlad a je velmi bohatá na vitamín C.

 

2. Čaje se vám odmění 

Nutriční terapeuti se shodují, že ideální je pít čistou vodu v kombinaci s různými čaji, přičemž ovocné čaje nemají co do množství žádné omezení. Napadá vás, proč ale vlastně musí člověk pít? Ve hře ledviny a látková výměna. Pocity a důsledky dlouhodobé dehydratace je něco, co nechcete zažít. Když budete přiměřeně pít, zajistíte si odvod škodlivých látek z těla. Pomůžete také všem ostatním orgánům k jejich správnému fungování, stejně jako si zajistíte tělesné i duševní zdraví. O pokožce nemluvě.

Žízeň není ukazatel

Myslete ovšem na to, že žízeň není známkou potřeby vody. Objevuje se totiž až v okamžiku 1–2% dehydratace. Pocit žízně se navíc snižuje ve vyšším věku. A děti? Ty ji téměř nepociťují. Pijte proto pravidelně i bez pocitu žízně. Pijte „na zdraví“!

 

3. Navrhněte si svůj pitný režim – pijte lépe

Možná je pro vás představa, že do sebe dáte za den několik litrů tekutiny, nepředstavitelná. Víme, jak na to vyzrát.

 • Nechte si každý den odstát vodu na pokojovou teplotu ve džbánku – teplota vody bude pro tělo snesitelnější. Vhodné je přidávání citronu.
 • Během dne si dopřávejte ovocné čaje, které přijdou k chuti a jsou zdravé. Jsou výborné i v případě, že jste zvyklí na sladké pití. Ne každému chutná čistá voda.
 • Zapisujte si na papír nebo do mobilní aplikace, kolik jste toho za den vypili. Přehled dělá mistry.
 • Vytrvejte. Nepolevujte.
 • Za pár týdnů zjistíte, že pijete daleko více než dříve. A jde to samo. Bezbolestně.

 

4. Kolik toho mám tedy vypít?

Články o tom, že musíte pít 4 litry denně, jsou extrémem na straně jedné, na té druhé se objevují rozumy o tom, že není potřeba pít téměř vůbec. Vsaďte raději na tvrdá data a zapojte jednoduchý výpočet, jenž se zajímá o vaši hmotnost. Jednoduše odměřte 1 litr na 30 kilogramů vaší hmotnosti a to dodržujte. Pro průměrného člověka připadají 2 litry tekutiny za den. Při náročné fyzické práci množství pití přidejte, zato den strávený pouze u svítivé obrazovky podpořte svým picím standardem. Jednoduché. A vědecky podložené. (Děti by měly od 2 do 3 let vypít 0,9 litru tekutiny. Od čtyř do 8 let kolem 1,1 litru. A ve věku od 9 do 13 let okolo 1,5 litru.)

 

5. Jak správně připravit ovocný čaj

Žádné složitosti. Stačí zalít vroucí vodou. A nechat louhovat 5–8 minut. Překročení limitu louhování neuškodí (jako u černých nebo zelených čajů), ale může dojít k překyselení.

Záleží vám tom, odkud potraviny, které nakupujete, pocházejí? Dbáte na lokálnost potravin? Prozkoumejte čaje, které se vyrábí v České republice, a to exkluzivně pro náš e-shop. Jejich plnou a svěží chuť si zamilujete.

 

6. Jak mám přežít horké léto?

Teplý čaj jako blahodárný zdroj ve velkých vedrech 

Je pravda, že teplý čaj pomůže tělu, které se během veder samo div neupeče? V některých východních zemích už to dávno vědí. Teplý čaj po jídle prospívá lidskému organismu, a to nejen díky potu, který vás příjemně ochladí, přičemž tělo nevynaloží zbytečnou energii. 

Co udělá rozpálené tělo, do kterého nalijete ledový nápoj? Studenou tekutinu si bude muset urychleně ohřát. A tento náročný úkon nezvládne nic jiného než lidské srdce, které už tak má co dělat s teplem okolo. Studeným nápojem mu tak přidáte práci navíc. Nic zdravého. 

 

Kardiovaskulární onemocnění a konec štíhlosti?

I to je možné, když budete pít studené nápoje během léta. Chlad vám ztuží tuky. Tím, že je ochladíte, ztuhnou a zanesou cévy a tkáně. Problém je na světě. O postavě nemluvě. 

 

Rada na závěr: 

Vezměte rozum do hrsti a teplý čaj do termosky. Bude lépe vám i vašemu srdci. Na našem e-shopu jsme pro vás připravili několik lahodných ovocných čajů.

Stačí si jen vybrat.

Budete překvapeni jejich osvěžující chutí.

 

Přejeme vám dobrou chuť!